Do dortů, salátů, kynutého pečiva a zkrátka do slaných i sladkých receptů je možné dle chuti přidávat třeba konopné semínko či olej Carun. A není čeho se bát, žádný rauš z toho mít určitě nebudete. Konopné ingredience dokonce prospívají cévám i srdci, posilují imunitu a pomáhají předcházet neduhům. Zařadit je do jídelníčku zrovna o Vánocích, kdy si jídla dopřáváme, proto může být prospěšné. Carun Pharmacy, tuzemský výrobce produktů z potravin, představuje několik receptů.
Konopí je velmi dobrou potravinářskou plodinou odnepaměti. Semena (obsahující konopný olej) mají zastoupení všech esenciálních aminokyselin včetně osmi aminokyselin, které si lidské tělo nedovede vyrobit a nenasycených mastných kyselin stejně jako sója.
Pro zajímavost konopné bílkoviny jsou ve stejné formě a v přibližně stejných proporcích, v jakých se vyskytují v lidské krevní plazmě. Hrst konopných semen Carun dokáže pokrýt potřebu proteinů a mastných kyselin dospělého člověka na jeden den.
Z listu a květu lze připravovat nápoje (čaj, pivo, víno a destiláty) a jídla na stovky způsobů. Z konopných semínek se dnes vyrábí mnoho potravin jako například mouka, pečivo, neživočišné mléko, sýr a pomazánky, müsli tyčinky, těstoviny, ingredience do salátů, stejně jako jedlý olej a margarín,“ říká Jiří Stabla z Carun Pharmacy, který nedávno uvedl i první tuzemský vysokoprocentní CBD olej.
Zdravá strava, čerstvá strava
Pravidlo, že nejzdravější jsou pokrmy čerstvé či jen lehce tepelně zpracované, platí u konopí dvojnásob. Vylisovaný olej je třeba chránit nejen před teplem, ale také před vzduchem a světlem. Oxidace kyselin totiž způsobuje žluknutí a činí jej nepoživatelným.
Rady a tipy do kuchyně:
Jak tedy nejlépe s konopnými ingrediencemi naložit?
Celá semena jsou vhodnou součástí zdravé snídaně. Neupravená surová semínka je možné sypat na namazaný chléb či do müsli. Naklíčením získávají na jemnosti i chuti. Trošku silnější slupka měkne také zahřátím, přidáváme je proto do již uvařených ale ještě teplých těstovin, rýže či omáček. Osvědčeným receptem jsou semena mletá na mlýnku na mák či maso.
Samostatnou kapitolou jsou semínka loupaná, tedy zbavená slupek. Například Carun.
Chuťově se jim vyrovná málokterá pochoutka. Dají se přidávat takřka do všeho (či jíst samotná jako oříšky), rozmixovaná s vodou vytváří lahodné mléko (s ovocem pak osvěžující koktejl), oblíbená kombinace může být ovocný salát zasypaný loupaným semínkem a zakápnutý citronem.
Konopný olej je úžasný samotný s pečivem, v salátech i pomazánkách. Mouka se přidává do pekárenských výrobků (10 – 15 %, lze přidat i celá semena) či omáček.
Jako „zdravou“ alternativu chipsům lze doporučit i pražená konopná semínka ochucená solí či kořeněná, sladce chutnají obalená v karamelu. Pražením (podobně jako pečením) se ale ztrácí nenasycené mastné kyseliny a další nejcennější vitageny.
Proč vlastně jíst konopí?
Pomineme-li skutečnost, že kvalitní semínka i olej vynikají lahodnou oříškovou chutí, soustředíme se na jejich účinek na lidské tělo. Je třeba zdůraznit, že semínka neobsahují omamnou látku THC, konzumace potravin z nich získaných nepředstavuje v tomto ohledu žádná rizika. Naopak, jsou vhodné pro těhotné, i kojící ženy, děti (pro zdravý vývoj orgánů a jako prevence poruch pozornosti), dospělé, aktivní sportovce (ti ocení hlavně lehce vstřebatelné bílkoviny a urychlení odbourání kyseliny mléčné ze svalů) i starší lidi. Obecně platí, že zařazení rostlinných tuků bohatých na EMK a další nenasycené kyseliny do jídelníčku přirozeným způsobem podporuje naše zdraví a tělesný vývoj. Dodávají totiž pružnost a vitalitu buňkám a buněčným membránám, podílejí se mj. na tvorbě nervových buněk v centrální nervové soustavě. Vláknina zase vyvolává pocit plnosti, což může být využito při boji s obezitou. Konopná mouka neobsahuje lepek, hodí se proto pro bezlepkovou dietu. Pozitivní účinky esenciálních kyselin, vlákniny a bílkovin na organismus a imunitní systém dnes pomáhají lidem trpícím rakovinou, Parkinsonovou chorobou, zakrněním žláz, žlučovými kameny, kožními nemocemi, menstruačními problémy, artritidou, kardiovaskulárními, stresovými onemocněními atd.
Je třeba semínko vždy spařit, povařit nebo kombinovat s nějakými určitými potravinami?
Konopné semínko se používá již oloupané (v kuchyni by bylo téměř nemožné). Nejlépe ve studené kuchyni, ale lze i opražit, restovat, péct (spíše však krátce, aby nevyprchaly všechny důležité látky. Kombinace je všestranná, jako u sezamového semínka. Ze všech běžně známých olejnatých semen je konopné semínko nejvýživnější a pro náš organismus nejzdravější.
Jeho výživová hodnota tkví ve vysokém obsahu mastných a nenasycených kyselin. Dále v sobě semínko ukrývá vzácné druhy bílkovin, které napomáhají správné tvorbě krvinek, hlavně těch bílých. Konzumace těchto semínek zvýší obranyschopnost našeho těla vůči infekcím. Z živin těchto miniaturních semínek čerpají i nenarozená miminka, takže se konopné semeno hodí i pro těhotné ženy. Pomáhají správnému vývoji mozku.
Jako u jiných zdravých potravin se vyplatí si semínko obstarat, protože v kuchyni ho rozhodně využijete. Hodí se téměř do všeho, začněme třeba u salátů. Ať si umícháte čistě zeleninový salát nebo přidáte sýr, konopné semínko chuť salátu jen podpoří. Hodí se i do salátů ovocných nebo třeba krevetových. Pokud si připravujete zeleninové koktejly a čerstvé džusy, konopné semínko se opět hodí. Hodí se i do těstovin na všechny způsoby. Při tepelné úpravě však dbejte na to, aby semínko nebylo zahříváno příliš dlouho, ztratí své vitamíny.
Nezachytává se mezi zuby, pokud se na něj nebudete soustředit, ani nebudete vědět, že ho jíte. Pokud naopak toužíte po jeho silnější chuti, nešetřete s nim, vyvstane jeho vůně a chuť oříšků. Tak to zkuste, je dobré. Typ pro vás: Kupte si již vyloupaná konopná semínka, mají v sobě to, co potřebujete a skvělou jemnou chuť.
Otázky a odpovědi:
1. Jsou jídla s konopím vhodná i pro děti. Kdo by si je měl raději odpustit?
Ze všech běžně známých olejnatých semen je konopné semínko nejvýživnější a pro náš organismus nejzdravější. Z živin těchto miniaturních semínek čerpají i ještě nenarozená miminka, takže se konopné semeno hodí i pro těhotné ženy. Vhodné je i pro kojící maminky a děti. Pomáhají správnému vývoji mozku. Esenciální mastné kyseliny obsažené v semínku jsou životně důležité pro správnou funkci organismu. Slouží pro zdravý vývoj orgánů dětí a jako prevence poruch pozornosti. Stejně tomu je s konopným olejem. Neobsahuje kontroverzní látku THC. Obávaná psychoaktivní látka THC je obsažena jen v zelených částech rostliny. Povolena je odrůda cannabis sativa, tedy technické konopí, kde je obsah THC maximálně do výše 0,3 procenta.
2. Jak by měla vypadat kvalitní semena konopí, vhodná pro kuchyňskou úpravu (barva, velikost, celistvost apod.)?
Plod konopí, až půl centimetru velké semínko, se skládá z vláknité slupky a olejnatého jádra. Kupte si již vyloupaná konopná semínka, mají v sobě to, co potřebujete a skvělou jemnou chuť. Jako „zdravou“ alternativu chipsům lze doporučit i pražená konopná semínka ochucená solí či kořeněná, sladce chutnají obalená v karamelu. Pražením (podobně jako pečením) se ale ztrácí nenasycené mastné kyseliny a další nejcennější vitageny. Vylisovaný olej je třeba chránit nejen před teplem, ale také vzduchem a světlem. Oxidace kyselin totiž způsobuje žluknutí a činí jej nepoživatelným.
3. Je třeba semena před kuchyňskou úpravou nějak předem zpracovat (umlít, ochutit, propláchnout apod.)?
Pro kuchyňskou úpravu jsou nejvhodnější loupaná konopná semínka. Carun konopné semínko je loupáno velice šetrně a baleno v ochranné atmosféře, aby se uchovaly veškeré hodnotné živiny. Je proto čisté. Nemusí se nijak ochucovat. Je možné jej přidávat do všech jídel při vaření i pečení. Vhodné je uchovat jej v ledničce.
4. Máte jistě nějaké triky, které práci s touto surovinou usnadní?
Konopné semínko se v kuchyni používá nejlépe již oloupané, slupka by byla jinak tvrdá a nepoživatelná. Neupravená surová semínka se dají používat na namazaný chleba či do müsli, musí se nechat naklíčit. Silnější slupka měkne nahřátím. Nejlépe se užívá ve studené kuchyni, ale lze i opražit, restovat, péct (spíše však krátce, aby nevyprchaly všechny důležité látky). Při tepelné úpravě však dbejte na to, aby semínko nebylo zahříváno příliš dlouho, ztratí své vitamíny. Pokud naopak toužíte po jeho silnější chuti, nešetřete s jím, vyvstane jeho vůně a chuť oříšků. Doporučená denní dávka je 15 – 20 gramů což odpovídá zhruba dvěma polévkovým lžícím. Olej do receptů přidávat podle chuti, je velmi výrazný.
5. S jakými dalšími ingrediencemi si semena konopí rozumějí a se kterými se naopak nemusí?
Kombinace je všestranná, jako u sezamového semínka. Jeho chuť je velice zvláštní, protože se ve velice malém zrníčku se snoubí chutě různých oříšku. Proto záleží na chuti každého, jak jej použije.
Proč jíst konopné potraviny?
- jsou vynikajícím zdrojem kvalitních bílkovin
- v nich obsažené nenasycené mastné kyseliny jsou v jedinečné rovnováze
- obsahují velké množství rozpustné a nerozpustné vlákniny
- jsou lépe stravitelnou náhradou sojových výrobků
- nehrozí u nich nebezpečí kontaminace GMO
Zdroj: www.carun.cz
Recepty:
Konopný dort s meruňkami
Připravila Radka Havránková
4 vejce
4 lžíce oleje
120 g polohrubé mouky
30 g mletých konopných semínek Carun
15 g kakaa
160 g cukru krupice
Příprava
Vejce rozklepneme a oddělíme žloutky do bílků.
Bílky dáme do mísy a začneme šlehat. Jakmile se začne tvořit sníh, přidáme cukr a šleháme do úplného zhoustnutí – vznikne cukrová pěna. Do pěny zašleháme žloutky s olejem a nakonec vmícháme opatrně mouku smíchanou s kakaem a umletým konopným semínkem.
Těsto nalijeme do vymazané a vysypané formy. Piškot pečeme asi 40 minut při 160°C.
300 g smetany
vanilkový cukr
250 g měkkého tvarohu
2 ztužovače smetany
100 g cukru krupice
Smetanový krém: smetanu vyšleháme do tuha, vmícháme tvaroh smíchaný s cukrem a zlehka dobře promícháme. Pokud máme šlehačku s menším obsahem tuku, přidáme před šleháním ztužovač. Krém můžeme přisladit lžící moučkového cukru, záleží na chuti každého.
Korpus rozřízneme na tři díly a potřeme smetanovým krémem. Dort uhladíme a okolo dortu posypeme čokoládové hoblinky nebo konopná semínka. Vršek dortu ozdobíme meruňkami zasypané konopnými semínky.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
1. Čokoládovo-mandlový dort
Pekla Radka Havránková
100 g tmavé čokolády
225 g másla
200 g cukru krupice
35 g kakaa
1 vejce
6 žloutků
6 bílků
90 g hladké mouky
100 g mandlové mouky +50 g umletých konopných semínek Carun
Čokoládový krém
200 g mléka
100 ml smetany ke šlehání
30 g medu
420 g kvalitní čokolády
120 g másla
Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu, zchladlou ji přimícháme do změklého másla a vyšleháme do pěny. V jiné misce šleháme celé vejce, žloutky a 50 g cukru do husté pěny. V ještě další misce ušleháme z bílků a zbylého cukru (150 g) tuhý sníh. Spojíme čokoládové máslo se žloutkovou pěnou. Pak stejným způsobem po částech zapracujeme sníh z bílků. Nakonec do hmoty prosejeme mouku, kakao, mandlovou a konopnou mouku a opatrně promícháme, až se vše pěkně spojí. Dáme do vymazané a vysypané formy a upečeme asi 40 minut při 170°C. Na krém si připravíme do misky čokoládu. Do kastrůlku dáme mléko, smetanu a med a přivedeme k varu. Jakmile začíná směs vřít, nalijeme ji na čokoládu. Ručním šlehačem šleháme směs na nejnižší rychlost až do jejího vychladnutí a nakonec do ní zašleháme změklé máslo. Krém je poměrně řídký, tak ho necháme ještě chladnout, čímž zhoustne. Dort 2x prokrojím, pláty pomažu krémem a opět spojím dohromady. Zbylým krémem natřeme dort celý kolem dokola. Dáme do lednice zatuhnout. Celý dort ozdobíme jahodami a konopnými semínky.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
2. Jamajské konopné pirožky (4 porce)
Vařila Hana Myslivcová
Pikantní Jamajské taštičky (4 porce)
Těsto:
200g hladké pšeničné celozrnné mouky
100g konopné mouky Carun
150g konopného másla
1 lžička mleté papriky
1 lžička kurkumy
cca100ml studené vody (dle vláčnosti těsta) sůl
Náplň:
1vetší cibule
1 čerstvá chilli paprička
50g mrkve
50g brambor
50g kukuřice
50g pastiňáku
1 lžíce konopného oleje Carun, 2 stroužky česneku, 1 lžička strouhaného zázvoru, čerstvý koriandr, sůl, pepř
Smícháme veškeré ingredience na těsto a vypracujeme. Dáme odpočinout alespoň na hodinu do chladu.
Mezi tím si uděláme náplň.
Nadrobno pokrájenou cibuli s česnekem orestujeme na oleji, přidáme na malé kostičky pokrájenou mrkev, brambory, pastiňák a dusíme do měkka. Až zelenina změkne, přidáme kukuřici, pokrájenou chilli papričku a koriandr se lžičkou čerstvého zázvoru a dochutíme solí a pepřem. Z těsta vyválíme placku asi 3mm silnou a rádélkem vyřežeme čtverce o velikosti 10cm.
Směsí naplníme a pečeme v předehřáté troubě 15 min. při teplotě 180°C.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
3. Konopné pesto
Vařila Hana Myslivcová
Konopné pesto
100g piniových semínek (můžete je nahradit vlašskými ořechy)
50g konopných semínek Carun
50g lístků čerstvé bazalky
3 stroužky česneku
75g strouhaného parmezán
100ml konopného oleje Carun
špetka soli, lžíce olivového oleje
Konopná semínka orestujeme na olivovém oleji, aby dostali oříškovou chuť cca 1 minutu.
Všechny ingredience dáme kromě soli do jedné nádoby a ponorným mixérem rozmixujeme na pastu. Dle chuti přidáme sůl.
Uskladníme do uzavíratelné nádoby a přidáváme do salátů a těstovin.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
4. Papriky plněné konopím a houbami
Vařila Hana Myslivcová
Základ:
4 velké houby (přibližně 140 g)
20 g konopného másla nebo neztuženého margarínu
4 velké papriky
Z paprik odřízneme vršky a odstraníme semínka. V předehřáté troubě upečte při 180 stupňů Celsia na tuku houby nebo je smažte 5 až 10 minut v těžké pánvi. Papriky vařte 5 až 10 minut v páře do změknutí.
Nádivka:
½ až 1 polévková lžíce olivového oleje
1 velká nasekaná cibule (cca 110g)
1 střední houba nakrájená na kostičky (cca 50g)
2 stroužky nasekaného česneku
1 polévková lžíce celozrnné strouhanky
2 čajové lžičky čerstvého nasekaného nebo sušeného tymiánu
50 g loupaných konopných semínek Carun
2 rajčata hodinu namočená v olivovém oleji
25 g nasekaných vlašských ořechů (nejsou nutné)
½ čajové lžičky soli
černý pepř nebo paprika na ochucení
Postup:
V těžké pánvi rozehřejte olej. Do horkého oleje vhoďte cibuli a za stálého míchání osmažte dozlatova. Přidejte houby, míchejte další minutu a nasypte česnek. Zmírněte příkon tepla. Ochuťte tymiánem, solí a pepřem. V misce smíchejte loupané konopné semínka Carun a smaženou směs. Přidejte strouhanku, rajčata a podle chuti vlašské ořechy. Nádivka by měla být poměrně suchá, ale by se vám podařit vytvořit z ní kouli aniž by se drobila. Naplňte jí papriky, přiklopte vršky a vložte do pekáče.
Pečte při teplotě 180 stupňů Celsia asi deset minut. Vedle paprik položte houby a pokryjte je zbývající nádivkou. Ozdobte jemně nasekaným česnekem a podle přání též olivami. Pečte deset minut a déle. Podávejte s houbovou nebo chřestovou omáčkou či novými bramborami a salátem.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
RECEPTY NAVÍC Z MASA
Steaky z tuňáka s olivovo-konopnou tapenádou (4 porce)
800g tuňáka
50ml panenského konopného oleje Carun
Tapenáda:
200g zelených oliv bez pecky
80g konopných semínek Carun
100ml suchého bílého vína
sůl, pepř, 1/2 citronu
Filety osušíme a opečeme dvě minuty z obou stran na rozpáleném konopném oleji. Vyjmeme z pánve a necháme odpočinout.
Mezi tím orestujeme na zbylém oleji z tuňáka nadrobno pokrájené olivy, přidáme konopná semínka Carun, osolíme, opepříme a zalijeme vínem a podusíme.
Tapenádu vršíme na steaky a zakápneme šťávou z citronu.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
Kuřecí prsa supreme s konopnými rotini Carun (4 porce)
800g kuřecích prsou supreme
4 plátky parmské šunky
50ml panenského konopného oleje Carun
400g konopné ritoni Carun
sůl, pepř
Omáčka:
250 ml smetany 33%
100ml suchého bílého vína
2 stroužky česneku
snítka čerstvého tymiánu
sůl, pepř, lžíce konopného oleje
Kuře osolíme a prudce orestujeme z obou stran, nejprve kůží dolů. Vložíme do pekáče, zakryjeme alobalem a dopečeme 10-15 minut v předehřáté troubě na 170°C. Mezi tím podle návodu uvaříme těstoviny a uvaříme omáčku na kuře.
Česnek pokrájíme na plátky a zlehka orestujeme na oleji, podlijeme vínem mírně podusíme a přidáme smetanu a redukujeme do mírného zhoustnutí. Ke konci varu přidáme posekanou snítku tymiánu, sůl a pepř.
Zdroj: Carun Pharmacy, www.carun.cz
(tz)