WOOD & Company: akcie, nemovitosti, umění

Jaký bude nadcházející rok? Věděli bychom to rádi. Někteří experti
jsou však v predikcích hodně opatrní, ostatně není se čemu divit, když několik uplynulých let naznačilo, že jistoty v politice a ekonomice přestávají existovat či se viditelně obrušují a doba je víc než turbulentní. Odborníci ze společnosti WOOD & Company se však svým názorem netají. Přinášíme některé z nich:

Vladimír Vávra
makléř WOOD & Company

Pražská burza
Loňský vývoj na českém akciovém trhu lze hodnotit velmi pozitivně, když pražská burza svou výkonností dokázala konkurovat akcio­vým trhům v zámoří. Index PX zaznamenává nárůst o 24 % a index PX-TR, který kromě výkonnosti akcií zohledňuje i dividendový výnos, loni dokonce připsal 33 %.

Nejvýkonnějším titulem pražské burzy se v roce 2024 stala Erste Bank, jejíž akcie, podpořeny nadprůměrnou dynamikou ziskovosti, narostly o 62 %. Akcie Kofoly si od začátku roku polepšily o 41 %, když společnost vykazovala vynikající výsledky, podpořeny jak organickým růstem, tak i akvizicí Pivovary CZ. Třetí místo pomyslného žebříčku výkonnosti zaujaly akcie Moneta Money Bank s nárůstem o 32 %. Zlomovým byl uplynulý rok také pro zbrojovku Colt CZ, která úspěšně završila akvizici výrobce munice Sellier & Bellot. Investoři přitom pozitivně hodnotí pokračující diverzifikaci do segmentu ozbrojených složek a férová cena transakce by měla v budoucnu přispět k růstu hodnoty pro akcionáře. Vzhledem k atraktivnímu ocenění a hlubokému diskontu vůči zahraničním zástupcům v sektoru stále v těchto akciích vidíme silný růstový potenciál. Obstojně si vedly také akcie Komerční banky, které ke zhruba 17% kapitálovému zhodnocení přidaly bezmála 10 % dividendového výnosu. Zklamáním se naopak stala výkonnost akcií energetické společnosti ČEZ, když hospodaření společnosti bylo i nadále negativně ovlivňováno daní z mimořádných zisků. Akcie se tak v bilanci od začátku ocitají na červené nule. Nejhorší výkonnost mezi členy indexu PX pak vykázaly akcie Photon Energy, jejichž kurz propadl o bezmála 50 %.

Co se týče výhledu pro rok 2025, české akcie budou pod vlivem smíšeného vlivu makroekonomického prostředí, kde na jedné straně slabý ekonomický růst kolem 1 % bude kompezován pokračujícím dezinflačním procesem. Inflace by v příštím roce mohla poklesnout ke 2 %, což ČNB umožní pokračovat v postupném snižování úrokových sazeb až k úrovni 3 %. Konsolidace veřejných financí bude pravděpodobně pokračovat pomalejším tempem, než by si řada ekonomů přála, avšak očekáváný vládní deficit na úrovni 2,5 % vůči HDP a vzhledem k celkovému vládnímu zadlužení na úrovní 44 % vůči HDP prozatím nejsou ve srovnání s průměrem EU či k USA nijak varovné. Velkou neznámou jsou samozřejmě podzimní parlamentní volby. Ačkoliv šance na pokračování pravicové koaliční vlády se v tuto chvíli jeví jako poměrně malé, je nyní obtížné případné povolební rozložení politického spektra odhadovat.

Očekáváme, že trend klesajících úrokových sazeb by mohl pozitivně ovlivňovat hospodaření bank. Na jedné straně se budou bankám zlevňovat depozita, když úrokové sazby z úvěrů budou vzhledem k oligopolní struktuře českého bankovního sektoru pravděpodobně klesat pomaleji. Jinak řečeno, můžeme být svědky rozšiřování úrokových marží bank. Všeobecný pokles sazeb by se také mohl pozitivně promítnout do zvýšení úvěrové aktivity a do zlepšování kvality úvěrových portfolií. Věříme, že vzhledem k atraktivní valuaci by se mohly v příštím roce obrátit k růstu i akcie ČEZ. Argumentem by mohlo být očekávané zvýšení ziskovosti po skončení platnosti windfall daně. Vzhledem k tomu, že pražská burza je v celo­evropském měřítku charakteristická nadprůměrným dividendovým výnosem, pokračující pokles referenčních úrokových sazeb by měl české akcie v očích investorů zatraktivňovat.

Jan Kolb
investiční manažer WOOD & Company

Trh komerčních nemovitostí
Investice do komerčních nemovitostí v regio­nu střední a východní Evropy výrazně překonaly úroveň roku 2023. Trh ovládli lokální investoři, zejména ti čeští, kteří v posledních třech letech investovali v regionu přibližně pět miliard eur, přičemž tři miliardy zůstaly v tuzemsku a dvě miliardy směřovaly do zahraničí, především do Polska.

V roce 2025 by mělo pokračovat pozvolné oživení a stabilizace realitního trhu, přičemž klíčovou roli sehrají klesající úrokové sazby, které podpoří apetit investorů. V České republice se očekává vyšší transakční aktivita, podpořena silným domácím kapitálem a rostoucím regio­nálním i mezinárodním zájmem. Nízká míra nové výstavby v Praze udrží neobsazenost, která je nejnižší v regionu, a posílí vyjednávací pozici majitelů kanceláří. V logistice je situace podobná, když zpomaluje výstavba vlivem nižší dostupnosti pozemků a vysokých nákladů na výstavbu, což vede developery k opatrnosti. Stabilitu sektoru zajišťuje silná poptávka nájemců z výroby a automobilového průmyslu, navzdory oslabení německého průmyslu. Retailové nemovitosti, které v roce 2024 zaujímaly nejvyšší podíl na objemu transakcí, posiluje stabilní spotřebitelská důvěra a rostoucí tržby nájemců. Oživení cestovního ruchu, který se ve třetím kvartále roku 2024 dostal nad předpandemickou úroveň, posiluje atraktivitu hotelového segmentu.

Region střední a východní Evropy očekává ekonomický růst nad průměrem EU, podporovaný stabilním pracovním trhem, zvýšenou důvěrou spotřebitelů a přílivem zahraničních investic. Zároveň však čelí výzvám, jako jsou přetrvávající evropské a lokální politické problémy, nejistota ohledně transatlantických vztahů, nevyjasněné otázky kolem Číny a pokračující rusko-ukrajinská válka. Komerční nemovitosti v České republice mají v tomto prostředí silnou pozici, a to především díky lokálním investorům, kteří věří v dlouhodobý potenciál domácího trhu a poskytují mu stabilitu.

Miroslav Turčín
manažer prodeje WOOD & Company

Investice do umění a sběratelských předmětů
Globální vývoj na trhu s uměním v roce 2025 lze jen velmi složitě předpovídat. Přesto existují ukazatele, které nám mohou napovědět, jakým směrem se může trh vyvíjet. Například Art Market Confidence Index (AMCI) vykazuje aktuálně meziroční růst hodnoty z 18 bodů na 45 bodů. Jde o vyjádřenou důvěru účastníků trhu s uměním. Hodnota indexu ukazuje to, jak vidí obchodníci s uměním vývoj v tomto segmentu v souvislosti s vývojem akciových trhů, růstem HDP světových ekonomik nebo probíhajícími geopolitickými událostmi. Tato očekávání jsou následně přenášena do hodnoty indexu.

Art Price index 100 je sestaven obdobně jako S&P 500 index nebo DAX a zaměřuje se na stěžejní umělce na trhu s uměním, bere v úvahu jejich relativní váhu a význam. Index identifikuje sto umělců s nejlepšími výsledky v aukcích (Blue Chips) za posledních pět let, kteří splňují ukazatel likvidity. Váha každého umělce je pak úměrná jeho ročnímu aukčnímu obratu. Například nejvyšší podíl v indexu má Pablo Picasso (8,6 %), následuje Jean-Michael Basquiat (4,4 %). Index v roce 2023 vykazoval hodnotu 709 bodů, což je v pětiletém horizontu nárůst hodnoty o polovinu (2019: 480 bodů). Neboli jasná zpráva o síle investičního aktiva, jakým je kvalitní umělecké dílo, které obvykle s ohledem na kvalitu autora, provenience a dalších faktorů v čase roste na hodnotě.

Tradičně bohatí investoři, kteří jsou původem z USA, Číny nebo Velké Británie a tvoří dnes více než 80 % světové poptávky, budou i nadále dominovat. Jde o nejvyspělejší trhy, kde operují největší aukční domy a díla, jež jsou prezentována, patří k nejdražším. Další významné trhy, kam se řadí Francie nebo Německo, mohou vykázat nižší dynamiku růstu, nebo dokonce pokles. S ohledem na makro vývoj v těchto zemích je pravděpodobný posun části poptávky do dalších destinací např. do Jižní Koreje nebo Japonska.

Trendem, který již započal o několik let dříve, je investování přes online platformy. Tento způsob více vyhovuje mladším investorům z řad bohatých mileniálů nebo generace Z. Jde o živou vodu pro obchod a také díky tomu roste celkový objem prodejů, který by mohl v roce 2025 atakovat v pozitivním scénáři hranici 70 miliard USD. Je však třeba podotknout, že statistika celkových prodejů je silně pokřivena faktem, že můžeme dosledovat pouze obchody, které prošly oficiální cestou – aukcí nebo prodejem v galerii. Osobní prodeje, prodeje napřímo nebo mimo aukce jsou tak cenově skryty. Odborníci předpokládají, že reálný trh s uměním je tak násobně větší.

Nabídka je v posledních letech tvořena mixem různých aktivit a prodejních kanálů. Vedle již tradičních událostí, kam patří aukce a mezinárodní veletrhy, roste význam prodejních kaná-lů na bázi online tržišť. Akcelerátorem byl covid-19 a globální digitalizace, ale také poptávka ze strany nových, především mladších investorů. Nově se objevuje trend, který spojuje umění a jeho investiční potenciál s luxusním zbožím. Luxusní zboží je trendy, vykazuje známky vzácnosti, exkluzivity, a stává se tak vyhledávaným investičním artiklem. Příkladem jsou vybrané modely hodinek věhlasných švýcarských manufaktur nebo například kolekce legendární kabelek od Hermès. Aukční domy na tuto po­ptávku reagují a zařazují služby spojené s prodejem tohoto luxusu do svých nabídek.

Například Sotheby na svých webových stránkách nabízí jak Fine Art, tak Luxury Sales.
Osobně vidím trh s uměním jako růstový. Vede mě k tomu fakt, že mezi dlouhodobé výhody investice do umění patří nízká korelace s tradičními finančními trhy (můžeme brát v potaz jistou korekci aktuálních hodnot akciového US trhu), dále vnitřní a estetická hodnota nebo pocit exkluzivity. Jde o esenci umění, která je věčně lákavá pro řadu investorů. Jde o uchovatele hodnoty peněz, sice s omezenou likviditou v krátkém čase, ale s ohledem na to, že trh s uměním stále roste na hodnotě, je vysoká pravděpodobnost zhodnocení. Tím se dostáváme na potenciál výnosů, který je vzhledem k historické zkušenosti značný.

(w, red)