Rok 2020 byl ve znamení pandemie, která řadě Čechů zkomplikovala cestu za pracovními i osobními cíli. Lidé naději neztrácí a obdobně jako v letech předchozích, myslí na svá novoroční předsevzetí a snad i lepší zítřky. Pro uplynulý rok 2020 si dalo předsevzetí 42 % oslovených respondentů. Převládalo tradiční přání zhubnout (266 respondentů), zdravě jíst (214 respondentů) a překvapivě i nedávat si už žádná předsevzetí (196 respondentů). Skoro jako bychom tušili, co nás bude v roce 2020 čekat.
A jak se naše předsevzetí proměňují v letech? V roce 2017, dle průzkumu agentury Stem/Mark, chtěly především ženy hlavně zhubnout (74 %) a zdravěji se stravovat (62 %). Muži si často dávali za cíl omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Obdobně tomu bylo s předsevzetím pro uplynulý rok 2020. Dle dat agentury Rondo Data, kde odpovědělo více než 1 000 respondentů, bylo hubnutí jako již tradičně tím nejoblíbenějším. V závěsu bylo zdravé stravování a následovala možnost „nedávat si už žádná předsevzetí,“ což jen potvrzovalo fakt, že si dotazovaní uvědomovali, že novoroční předsevzetí zpravidla moc dlouho nevydrží. Velké množství dotazovaných si pro rok 2020 dalo více než jedno předsevzetí. Oproti roku 2017 zeslábla touha více sportovat. Naopak chtělo více dotazovaných bojovat s kouřením.
Průzkum dále prokázal, že celých 78 % z dotázaných respondentů si během života dalo alespoň jedno předsevzetí. Ta se nesla i rokem 2020, kdy si je dalo 42 % oslovených respondentů. A nejinak tomu bude i pro rok 2021. Se změnou životního stylu to však není jen tak. „Většina novoročních předsevzetí má velké oči. Pokud si předsevzetí již dáte, tak ať je konkrétní a reálné. Ideálně po krocích čili rozložené do postupně se naplňujících cílů,“ radí Olga Medlíková, autorka e-booků, lektorka, www.olga-lektorka.cz. Stejně to vidí i Lukáš Cirkva z BCV Solutions, www.bcvsolutions.eu, který si předsevzetí a dlouhodobé, zásadní a důležité cíle dává. „Předsevzetí nemám spojené jen s novým rokem, ale i s dovolenou, po které se snažím obvykle dělat revizi dlouhodobých cílů jak pracovních, tak osobních. Mám ve svém plánovacím systému sekci na tyto předsevzetí, například na cíle na následujících 5 i 10 let. Dlouhodobé cíle jednou za pár měsíců reviduji. Tato systematičnost mi pomáhá cíle plnit. Úspěšnost mám vysokou. Spíše mám problém, že předsevzetích mám málo nebo jsou malá,“ dává svůj osobní tip na to jak vytrvat Lukáš Cirkva.
S upřímností nejdál dojdete
Nikdo se nezná lépe než vy sami, a proto je důležité být k sobě zcela upřímní. Stanovte si předsevzetí, které nesahá nad rámec vašich limitů. Přesně si definujte, co chcete, rozplánujte si jednotlivé kroky,
ať můžete sledovat váš pokrok. Jedině tak budete neustále motivovaní a předsevzetí dodržíte. „Musí to být předsevzetí, které má pro danou osobu významný charakter a dotyčná osoba musí cítit, že pokud toto předsevzetí dodrží, tak se její život změní k lepšímu. Je úplně jedno, zdali se jedná o nekouření, nepití alkoholu, či věnování se více sportu. Předsevzetí nás vždy posouvají tam, kde bychom chtěli být, a hlavně pomáhají, abychom se cítili lépe,“ domnívá se Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy, MatchaTea.cz, https://www.matchatea.cz/.
Razantnější názor ohledně jakékoliv životní změny má Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg a popularizátor zdravého životního stylu pro manažery. „V dnešní době neomezených možností je předsevzetí přežitek. Nejsem zastáncem žádných cílů ani milníků. Vyberte si směr, kterým se chcete vydat, a jděte,“ motivuje. Se změnou můžete začít kdykoliv a kdekoliv. Volba je tedy na vás.
Jak na předsevzetí, které vydrží
Dle průzkumu pro rok 2020 předsevzetí nikdy nedodrželo 25 % z dotázaných jedinců. Celých 42 % pak uvedlo, že předsevzetí obvykle nedodrží. A jak rychle s předsevzetím skončili respondenti? Téměř třetina lidí to vzdala po několika dnech. Čtvrtina po měsíci a jen desetina lidí se předsevzetím řídila déle než jeden rok.
Proč ale kolikrát nedokážete předsevzetí dodržet? Často je na vině slabá vůle a okolí. Ale i s tím se lze popasovat. „Mnohdy demotivuje prostředí, například kamarádi nebo partner, které ne vždy má stejný záměr s novoročním předsevzetím. Poradil bych, aby se lidé, kteří si předsevzetí dávají, soustředili pouze na svůj cíl, ne na nic jiného. Věřte mi, že budete větší vítěz, když druhým nakonec dokážete, že se ve vás mýlili, budete z vás zářit úsměv. Před úspěchem předchází čin, bez něj to nepůjde. Když si dáte nové předsevzetí, tak vlastně už tím si dokazujete, že chcete být lepší v určité úrovni života, a to vás musí motivovat a těšit,“ radí Jiří Stabla, zakladatel Konopných lékáren.
Nový rok však můžete vnímat jako odrazový můstek. Ne každý má silnou vůli a může se změnou začít kdykoliv. Jak doplňuje David Buchta z Primulus, https://www.primulus.cz/: „Člověk se silnou vůlí a velkou motivací na svých cílech už dávno pracuje. Zhubnout, přestat kouřit, učit se cizí jazyk, najít si hobby, s tím vším můžete přece začít kdykoli.“ Sepište si podrobně seznam, co všechno chcete změnit a postupně si začněte odškrtávat, co všechno plníte.
Předsevzetím zdar!
„Na předsevzetí ovšem vyzrajete, jestliže si žádná nedáte. Taky cesta. Nemusíte si pak nadávat ani trapně vysvětlovat. Na druhou stranu je to škoda. Dodržením předsevzetí posilujeme svou vůli a člověk má pak ze sebe přirozeně radost. Rozhodně to je motivující. Tak to zvažte a předsevzetím zdar,“ zakončuje Olga Medlíková.
(tz)