Použité chladicí a nemrznoucí směsi mohou být velkou ekologickou zátěží. Je proto nutné s nimi zacházet jako s nebezpečným odpadem. Moderní technologie ale nyní umožňuje tyto chemikálie recyklovat a vracet v plné kvalitě do oběhu. Ve střední Evropě pak ojedinělý způsob umožňuje společnosti Classic Oil zpracovat stovky tun nebezpečných látek a vytvořit z nich opět použitelné produkty. Celý proces nakládání s odpadem je přitom velmi jednoduchý. Stačí shromáždit použité kapaliny a kontaktovat odběratele. Týká se to například velkých autoservisů, obchodních a kancelářských budov, sportovních areálů či autodopravců. „Zatím se setkáváme spíš s tím, že lidé o naší technologii neví a pořád řeší problém likvidace chladicích směsí,“ vysvětlil Tomáš Šroba, jednatel společnosti. Classic Oil s.r.o. je česká rodinná společnost zabývající se výrobou antifreezů, chladicích a teplosměnných kapalin a oblastí private label. Hlavní sídlo má ve středočeském Buštěhradě a kromě České republiky působí na trzích v Německu, na Slovensku, v Rakousku, Rumunsku a mnoha dalších. Kromě výroby se pustila, jak bylo naznačeno, i do likvidace odpadních látek. Jak to celé funguje, o tom již více Tomáš Šroba:
Jsou chladicí a nemrznoucí směsi skutečně tak velkou zátěží pro naši planetu, jak odborníci tvrdí? Není to přehnané?
Nemrznoucí směsi mohou být ekologickou zátěží, pokud nejsou správně likvidovány. Obsahují chemické látky škodlivé pro životní prostředí i zdraví, a pokud se dostanou do půdy nebo vodních toků, mohou způsobit kontaminaci a ohrozit ekosystémy. Zvlášť nebezpečné jsou použité směsi, které mohou obsahovat těžké kovy a další nečistoty. Proto je důležité, aby s nimi bylo nakládáno odpovědně a nedocházelo k jejich nekontrolovanému úniku. Tvrzení o jejich negativním dopadu však nelze paušalizovat. Při správném zacházení, například prostřednictvím recyklace nebo bezpečné likvidace ve spalovnách nebezpečného odpadu a chemických čistírnách lze jejich ekologickou stopu výrazně snížit. Jako výrobci klademe důraz na udržitelná řešení a podporujeme recyklaci jako nejlepší cestu ke snížení environmentálního dopadu těchto kapalin.
A nemusely by být hrozbou pro přírodu, kdyby se s nimi zacházelo rozumně?
Nemusely. Při správném zacházení tyto směsi nepředstavují významnou hrozbu pro přírodu. Pokud jsou správně skladovány, používány, a především likvidovány prostřednictvím recyklace nebo odborných zařízení. Klíčem je odpovědná manipulace a prevence nekontrolovaného úniku do životního prostředí. Moderní recyklační technologie navíc umožňují jejich opětovné využití, čímž se snižuje potřeba výroby nových kapalin a zároveň se minimalizuje ekologická stopa.
Vaše společnost ví, jak takové chemikálie recyklovat?
Ano, naše společnost Classic Oil nejenže umí recyklovat chladicí kapaliny, ale tuto činnost aktivně provádí. V roce 2024 jsme přerecyklovali 468 t glykolového odpadu a vrátili ho zpět do oběhu pro další využití. Máme totiž unikátní recyklační linku pro glykolové odpady, která je jediná svého druhu v České republice i střední Evropě. Díky této technologii dokážeme efektivně zpracovávat použité nemrznoucí směsi a obnovit jejich využitelnost, čímž, jak už jsem zmínil, snižujeme potřebu výroby nových kapalin.
Jste ve střední Evropě jediní, kdo si s takovým odpadem umí poradit. Co si tedy pod tím představit?
Provozujeme unikátní technologii, která je jediným komplexním řešením tohoto typu ve střední Evropě. Ta umožňuje efektivní recyklaci nemrznoucích směsí s nízkou spotřebou energie a chemikálií, čímž umožňuje znovuvyužití glykolu a vody při výrobě nových chladicích kapalin. Na rozdíl od běžných metod likvidace, jako je spalování nebo chemická neutralizace, naše recyklační technologie umožňuje opětovné využití cenných surovin při výrobě chladicích kapalin. Tím snižujeme závislost na panenských surovinách a podporujeme cirkulární ekonomiku v průmyslovém sektoru.
Na jakém principu technologie pracuje?
Samotná technologie kombinuje několik separačních procesů, které postupně odstraňují nečistoty a obnovují použitelnost glykolu. Nejprve dochází k hrubé sedimentaci a filtraci, při které se odstraní mechanické nečistoty a oleje. Následuje koagulace, která eliminuje železo a další koloidy, a adsorpce na aktivním uhlí, která odstraňuje barviva a zbytkové oleje. Klíčovým krokem je však elektrodialýza, moderní elektrochemický separační proces. Pomocí iontovýměnných membrán a stejnosměrného napětí jsou z kapaliny odstraněny anorganické a organické soli. Výsledkem je čistý vodný roztok glykolu s minimálním obsahem nečistot a vodivostí pod 0,3 mS/cm, který je následně připraven k dalšímu použití při výrobě nemrznoucích kapalin.
Je to know-how vaší rodinné firmy? Máte metodu chráněnou?
Nikoliv, recyklační technologii jsme vyvinuli ve spolupráci s výrobcem membrán, českou firmou MEGA. Máme jako jediní licenci pro Českou republiku. Nicméně technologii si může koupit kdokoliv v zahraničí, nebo dokonce i naši čeští konkurenti od jiného výrobce membrán na podobné technické bázi. Neučinil tak dosud nikdo… Jednak hledání odpadů je velmi náročné a bez špičkově vybavené laboratoře nemáte s využitím odpadů šanci. Ohrozili byste tím kvalitu vlastních produktů.
Působíte v řadě evropských zemí. Tam exportujete nebo také recyklujete?
Do zahraničí samozřejmě exportujeme, převážně pod privátními značkami našich zákazníků. V loňském roce jsme vytvořili rekord, kdy jsme více vyvezli, než prodali v Čechách. Co se týče naší recyklační linky, ta má jediný provoz v Buštěhradě. Odpady se snažíme svážet k nám. To v případě zahraničí naráží na značnou zastaralost legislativy, která na přeshraniční přepravu kouká jako na něco nekalého, kdy se chce bohatší stát zbavit odpadu likvidací v chudší zemi. Přitom jsou produkty/odpady, které dokážou druhotně využít jen v některých státech v EU – ne ve všech členských zemích. Snažíme se tuto legislativní byrokracii změnit, ale jsme malý pán.
Co chystáte v souvislosti se zpracováním použitých směsí do budoucna?
Je toho více, snažíme se zlomit náročnost přeshraniční přepravy odpadů k nám (poplatky, povolení, kauce). První vlaštovka by brzy mohla přijít ze Slovenska. Poslední dva roky jsme kapacitou překonali v druhotném využití alternativní likvidaci glykolů spalováním (300 t za rok), do budoucna se chystáme pokořit i samotné ČOV (Čistírny odpadních vod) a penetraci do cementu (> 600 t). Zároveň přemýšlíme také o pořízení novější výkonnější technologie na recyklaci do nových provozů, s tím, jak postupně získáváme více a více nových použitých nemrznoucích směsí.
A je složité prosazovat mezi zákazníky a odběrateli myšlenku ekologické likvidace odpadů?
Ano, je to složité. Odpady a recyklace technických kapalin jsou velmi komplexní oblastí, ve které stále existuje určitá neznalost. Mnoho uživatelů, kteří mají glykolový odpad, neví o možnostech ekologické likvidace, i když se v této oblasti aktivně snažíme zviditelňovat přínosy recyklace a edukovat veřejnost. Navíc, i když recyklace představuje levnější alternativu k energetickému využití nebo likvidaci kapalin, je stále těžké tuto myšlenku prosadit u některých provozovatelů, kteří jsou zvyklí na tradiční způsoby likvidace. Naším cílem je však ukázat, že ekologická recyklace je výhodná nejen z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí, ale i z ekonomického pohledu.
ptala se Eva Brixi