Zlato je zcela výjimečným aktivem, které má více než 4000 let dlouhou historii, za kterou se nikdy nestalo bezcenným. Od počátku civilizace až do současnosti je odhadováno, že bylo vytěženo 187 200 tun zlata, z čehož přibližně pětinu drží centrální banky ve svých rezervách. Zlato má stále až magickou moc. Šperky z něj zhotovené nestárnou, stejně tak jako třeba korunovační klenoty. Ne nadarmo lidé začali používat pojmenování „zlato“ tehdy, když chtěli označit špičkovou úroveň výrobku, služby, něčeho výjimečného, nadmíru kvalitního. Pochvala „jsi zlatý“ označuje člověka, který pro nás vykonal něco mimořádného, co nám přivodilo velkou radost a potěšilo nás. Jak je to s investováním do zlata? Na to nám odpověděl Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities a.s.:
Investice do zlata nestárnou. Tento drahý kov lidem přináší stále určitou jistotu a je vhodný jak pro náročnější subjekty, tak pro začínajícího investora. Co tedy především přináší?
Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého udržitele hodnoty nejen u konzervativních investorů. Lidé na zlatě oceňují, že si na něj mohou sáhnout a odnést si ho domů. Nejde vytisknout jako peníze a není imaginární tak jako v jistém slova smyslu některá jiná aktiva. Zlato přijímají ve všech zemích na světě a při předání nezanechává digitální stopy. Navíc v posledních letech cena zlata výrazně stoupá.
Zlato v devizových rezervách Evropy a Ameriky hraje významnou roli, v případě České republiky zase nabývá na významu. Ale máme ho stále přece jen málo oproti jiným a prozíravějším…
Zlaté rezervy České národní banky se dostaly na své historické minimum v roce 2019, kdy dosahovaly pouze osmi tun. Od té doby narůstají a na konci roku 2024 již dosahovaly úrovně 51,2 t. To však tvoří stále jen 2,9 % devizových rezerv. Podle údajů World Gold Council mají největší zásobu zlata o velikosti 8133,5 t ve Spojených státech, kde tvoří 75,1 % rezerv. S výrazným odstupem na druhém místě se nachází Německo. To vlastní 3351,5 t zlata, což tvoří 74,1 % rezerv. Třetí v pořadí zemí je Itálie, která vlastní 2451,8 t zlata, což tvoří 71 % tamních rezerv.
Kolik tun zlata má dnes ČNB k dispozici? A je pravdou, že je uskladněno z velké části v Anglii?
Guvernér České národní banky Aleš Michl chce zlato dál průběžně nakupovat tak, abychom v roce 2028 měli v devizových rezervách sto tun zlata. I po těchto nákupech však zlato bude tvořit jen necelých 6 % devizových rezerv. Většina zlata z rezerv ČNB je bezpečně uložena v Londýně, odkud je snadno obchodovatelné na světových trzích.
ČNB také mimo jiné čas od času zlato půjčuje ostatním centrálním bankám, což generuje úrok. Proto nelze jednoduše říci, že vlastnictví zlata nepřináší žádný okamžitý výnos. Část zlata je uložena i v budově ČNB v Praze, jde primárně o zásoby určené pro výrobu zlatých mincí ČNB.
Loni zlato udělalo podle vaší poslední tiskové zprávy radost rodinným portfoliím. Jak to vysvětlit?
V loňském roce stoupla dolarová cena zlata o 27,2 %. Zlato tedy nejenom ochránilo rodinné úspory před inflací, ale pomohlo je výrazně zhodnotit. Myslím, že s investicemi do zlata mohou být lidé v posledních letech spokojeni. Ještě na začátku roku 2023 stála unce zlata 1800 dolarů, dnes se již přibližujeme k úrovni 3000 dolarů.
Očekáváte i letos takto zajímavé výsledky, když inflace polevila?
Myslím, že cena zlata již o dalších 27,2 % nevzroste, ale dvouciferného zhodnocení bychom dosáhnout mohli. Ve světě vidíme mnoho napětí a nejistot. Mnozí investoři se raději stáhnou do bezpečných přístavů, kam můžeme zařadit i zlato.
Sběratelům a investorům nabízíte zajímavé zlaté edice, jejichž prostřednictvím mohou uchovávat a zhodnocovat rodinný majetek. Co chystáte v tomto směru letos?
Každý rok připravujeme zcela unikátní projekty ve velice limitovaném množství kusů. V loňském roce jsme s Michalem Vitanovským, který je autorem Řádu Bílého lva, nejvyššího státního vyznamenání České republiky, vyrazili 150 kusů dvouuncových zlatých mincí Bedřicha Smetany. Uplynulo totiž přesně 200 let od jeho narození. Pro letošní rok chystáme další unikátní projekty. Půjde o mince, na kterých bude Giacomo Casanova a Isaac Newton.
Budou mince s „portrétem“ svůdce Casanovy kupovat spíše ženy, nebo jejich mužské protějšky? Investorky by právě tímto motivem mohly být skvěle naladěny…
To jsem sám zvědav. Obecně platí, že investiční zlato více nakupují muži než ženy, ale v posledních letech nám výrazně narostl počet investorek do zlata a projekt Giacomo Casanova děláme tak trochu pro ně a věříme, že je osloví.
Naznačil jste, že spolupracujete s předním českým výtvarníkem Michalem Vitanovským, který je autorem řady cenných mincí, například té s podobiznou Einsteina. Je těžké přijít s novými náměty?
Naše projekty vyjadřují uznání významným osobnostem. Často jsou časovány tak, aby se trefily do kulatých výročí. V minulosti jsme vydali i zlaté slitky s motivy planet naší Sluneční soustavy, rovněž máme projekty zaměřené na architekturu, takže nemusí vždy jít jen o portréty významných osobností.
Čím hodláte podpořit letos apetit zájemců o ukládání peněz do zlata?
Chceme dál dělat svou práci nejlépe, jak to dokážeme. Věříme, že lidé to ocení. Všechny naše limitované edice jsou vyprodané, takže chceme pracovat na nových. Na našich postupech však nehodláme měnit nic. Dále budeme využívat staré metody výroby, dbát na nejvyšší kvalitu a naše série budou mít velice omezené počty kusů tak, aby byly sběratelsky hodnotné.
za odpovědi poděkovala Eva Brixi