Tachles VC je jediný český early-stage fond se specializací na izraelské inovace. Partneři fondu již 10 let investují do izraelských technologických startupů zaměřených na AI, kybernetickou bezpečnost a cloudovou infrastrukturu. V roce 2024 rozšířil své investiční portfolio o sedm startupů. Mezi ně patří například Hirundo usnadňující práci s daty umělé inteligence, Brinker AI bojující proti dezinformacím nebo Chronom.ai optimalizující cloudovou infrastrukturu. Fond vede Karel Tušek, David Marek a Robin Bienfait, americká vrcholová manažerka a zakladatelka technologického akcelerátoru Atlanta Tech Park. Loni do svých řad přivítali také izraelského odborníka na sales a zakladatele dvou úspěšně vyexitovaných startupů Dana Dinnara.
„Izrael je stále jedna z technologicky nejvyspělejších a investičně nejzajímavějších zemí na světě. Izraelské high-tech firmy loni navzdory probíhajícímu konfliktu v regionu vybraly necelých 300 miliard korun v investicích, což je o 28 % více než předloni a přes 80 % z této částky se vybralo v early stage kolech. Největším investičním tahounem zůstává sektor kyberbezpečnosti, který sice tvoří jen 7 % všech izraelských technologických firem, ale míří do něj 36 % všech investic,“ vysvětluje David Marek, managing partner a spoluzakladatel Tachles VC.
Loňský rok prověřil odolnost izraelského trhu
„I přes turbulentní období se nám loni podařilo rozšířit portfolio o sedm izraelských startupů – Hirundo, Langware, Brinker AI, Chronom.ai, Acsense, Cyngular a Illustria. Jedná se o další investici do synergie mezi kyberbezpečností, umělou inteligencí a cloud computingem, které považujeme za klíčové oblasti růstu,“ shrnuje loňský rok Karel Tušek, managing partner a spoluzakladatel Tachles VC.
První startup, do kterého loni Tachles VC investoval, je Hirundo. Jeho platforma Machine Unlearning Platform firmám usnadňuje trénink systémů strojového učení (včetně LLMs) a pomáhá najít a odstraňovat problematická místa v datových souborech. Díky této platformě mohou firmy například odebírat citlivá či kontaminovaná data z hotového modelu, aniž je třeba ho znovu trénovat, čímž se snižují náklady na celý proces až o 95 %. Firmy tak mohou pohotověji reagovat na regulace, jako jsou GDPR či ESG, a jejich modely méně často halucinují. Další izraelské startupy, do kterých loni Tachles VC investoval, jsou Langware, Brinker AI, Chronom.ai, Acsense, Illustria či Cyngular (podrobnosti na konci tiskové zprávy).
Mezinárodní tým na ose USA–ČR–Izrael
Mezi partnery fondu patří americká vrcholová manažerka Robin Bienfait, díky které se Tachles VC otevřely dveře do USA. Robin přes 30 let působila ve vedení světových technologických gigantů, jako jsou AT&T, BlackBerry nebo Samsung. Založila také akcelerátor Atlanta Tech Park a společnost Emnovate, které pomáhají zahraničním startupům růst na americkém trhu.
Partnery jsou rovněž Sivan Kanev, díky kterému před deseti lety Tachles VC pronikl do izraelského startupového ekosystému, a Boris Chovnik, globální investor s bohatými zkušenostmi v oblasti finanční analýzy, obchodního poradenství a řízení investičních strategií.
V říjnu 2024 posílil tým další Izraelec Dan Dinnar, manažer s vysokou odborností v oblasti rozvoje firem a vedení týmů. Dan byl v roli obchodního viceprezidenta startupu CyberArk zodpovědný za růst globální obchodní organizace a dovedl jej na burzu NASDAQ. Spoluzaložil také startup Hysolate (prodán společnosti Perception Point) a působil rovněž jako CEO ve startupech Source Defense a HexaTier (prodán společnosti Huawei).
Tachles VC je současně partner česko-izraelského akceleračního programu založeného neziskovou organizací CITIF, která propojuje české podnikatele s inovačním a investorským prostředím Izraele a Spojených států.
O nově zainvestovaných projektech:
- Hirundo
Hirundo je platforma pro strojové odnaučování, která umožňuje identifikovat a odstranit nežádoucí data z AI modelů a tréninkových datasetů bez nutnosti úplného přeškolení modelu. Tím Hirundo pomáhá optimalizovat dataset, zlepšovat výkon velkých jazykových modelů a zajistit soulad s předpisy o ochraně dat. Tento přístup přispívá ke zvýšení přesnosti, zlepšení predikcí a řešení problémů, jako jsou nesprávně označená data nebo biasy v datech. - Brinker.AI
Brinker.AI bojuje s dezinformacemi a sociálními hrozbami na sociálních sítích. Využívá umělou inteligenci k vyšetřování, právním opatřením, publikování v médiích a vytváření proti-narativů. Brinker.AI poskytuje třívrstvý obranný systém zahrnující detekci, analýzu a zmírnění hrozeb. Jejich vlastní technologie pro analýzu narativů umožňuje okamžitý přehled o sociálních médiích a zpravodajství, což umožňuje efektivní protiopatření jediným stisknutím tlačítka. - Chronom.AI
Chronom.AI je platforma pro správu cloudu navržená pro poskytovatele spravovaných služeb (MSP). Nabízí nástroje pro optimalizaci cloudových prostředí, zefektivnění procesů a identifikaci nových příležitostí. Platforma poskytuje jednotný dashboard pro sledování klíčových metrik napříč zákaznickými účty, pokročilé inventarizační funkce, monitorování rozpočtů a trendů a personalizované bezpečnostní a optimalizační přehledy. Cílem je umožnit MSP proaktivně řešit potřeby zákazníků, optimalizovat zdroje a zvyšovat hodnotu poskytovaných služeb. - Acsense
Acsense je platforma pro zajištění odolnosti systémů správy identit a přístupu (IAM), která eliminuje IAM jako jediné místo selhání tím, že poskytuje zálohování a obnovu dat. Tím snižuje riziko výpadků, udržuje integritu dat a zajišťuje plynulý přístup. Platforma nabízí nepřetržitou ochranu dat, možnost obnovy z libovolného časového bodu a automatizované testování obnovy, což organizacím umožňuje se rychle zotavit z narušení a udržet kontinuitu provozu. - Langware
Cílem Langware je řádově zefektivnit proces softwarového vývoje tím, že automatizuje vše před samotným programováním. Pro efektivní využití AI při kódování (jako Copilot nebo ChatGPT) je nutná kvalitní technická specifikace – a právě zde Langware přichází do hry. Jeho hlavní produkt, Flowpad, propojuje znalosti, automatizuje dokumentaci a synchronizuje data, čímž vytváří ideální podklad pro AI generátory kódu. Cílem je sjednotit procesy, aby AI mohla skutečně programovat a software se vyvíjel rychleji a efektivněji. - Cyngular
Zakladatel společnosti, Paul Moskovich, je bývalý zástupce ředitele izraelského národního kyberbezpečnostního ředitelství, což je obdoba českého NÚKIB a byl zodpovědný přímo izraelskému premiérovi za ochranu izraelského kyberprostoru. Jeho společnost již působí na americkém trhu, ale má např. významné klienty a investory ze Singapuru. Jejich produkt, Cyngular Security, je možné nasadit v řádech jednotek minut a umožňuje nejen objevit hrozby v cloudové infrastruktuře firem, ale i automatizovat následnou reakci. Zaměřují se na bezpečnost cloudu, která patří mezi nejrychleji rostoucí kategorie kybernetické bezpečnosti. - Illustria
Izraelský kyberbezpečnostní startup z oblasti dodavatelského řetězce vývoje software, zejména v opensource. Pomocí umělé inteligence nejen aktivně chrání před hrozbami během vývoje software, ale současně i zefektivňuje samotný proces vývoje.
(tz)