Mince, kterou označují numismatičtí experti a historici za jednu z největších a nejtěžší splnitelných sběratelských tužeb, míří do aukce. Již vyvolávací cena 2-dukátu z roku 1937 je 650 000 eur (cca 16 milionů Kč), což je rekordní částka pro československé mince. Očekává se, že finální cena bude ještě vyšší. Jaký bude nový československý rekord, se dozvíme již 20. října v Praze na 31. aukci aukčního domu Macho & Chlapovič.
Dvoudukát 1937 má zdokumentovaný rodokmen, pochází ze sbírky vysoce postaveného zaměstnance československého ministerstva financí Karla Hackenschmieda. „V archivních záznamech Mincovny Kremnica jsme našli přesné údaje o objednávce Karla Hackenschmida. Zdokumentovaný původ mince jí dodává ještě větší atraktivitu z pohledu investorů a sběratelů. Očekáváme, že konečná cena přesáhne 800 tisíc eur (cca 19,7 milionu Kč) a že tak dosáhne rekordní ceny, za jakou se kdy vydražila československá mince,“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Dodává, že není přesně známo, kolik kusů 2-dukátů bylo vyraženo právě s letošním ročníkem. „Oficiální záznamy z mincovny uvádějí, ve kterém roce bylo vyraženo kolik mincí. Neuvádějí však, jaký ročník byl na minci vyražen,“ vysvětluje Elizej Macho s tím, že proto se rozcházejí informace o stávajícím počtu kusů. „Mohou být 4 nebo jich je 8. V každém případě jde o extrémně vzácný ročník mince, ze kterého se dosud objevily pouze 2 kusy v nabídce aukčních společností,“ dodává.
Karel Hackenschmied byl významný pracovník Rakousko-uherské banky, takže byl přímo u zdroje. Hackenschmiedova sbírka byla mimořádná právě tím, že byla ucelená a obsahovala velké množství vzácných mincí zejména z doby rakouského císaře Františka Josefa I. Po roce 1918 Hackenschmied pracoval na československém ministerstvu financí a shromažďoval jen to nejkvalitnější, co tehdejší numismatický trh nabízel.
O vzácné materiály nouze nebude
Aukce toho ale nabídne ještě daleko více. Sběratelé budou mít možnost vybírat z celkového počtu 547 položek prostřednictvím páteční sálové dražby, od pondělí 23. do středy 26. října pak bude následovat dalších 1873 položek. Ty budou moci sběratelé získat v internetové aukci. Tu uspořádá největší aukční dům s numismatikou v České republice a na Slovensku Macho & Chlapovič, přičemž se bude jednat již o 31. v pořadí. V aukci bude nabídnuto mnoho vzácných exemplářů od období Keltů, přes středověk, období vlády Habsburků, Československo až po současné moderní ražby. Aukční dům očekává, že celková hodnota aukce přesáhne 85 milionů Kč.
Do aukce bude zařazena také mimořádně vzácná 10-dukátová mince kutnohorského mincmistra Jána Špise z roku 1603. Vyvolávací cena tohoto mimořádně vzácného exempláře je 80 000 eur. Jedná se o výjimečnou zlatou minci raženou s tolarovou značkou. Pravděpodobně se jednalo o dar pro úředníky nebo dokonce pro samotného císaře.
Zájemci si budou moci vydražit i několik výjimečných zkušebních mincí slovenského státu, které se v nabídce aukčních síní neobjevily již několik let. Tyto zkušební mince byly raženy pro účely úvah ministerstva financí při tvorbě nové soustavy slovenských státních mincí nebo při úvahách o změně materiálu jednotlivých nominálů z důvodu použití barevných kovů ve vojenském průmyslu.
Součástí aukce budou i bankovky, mezi nimiž bude několik vzácných bankovních vzorů známo jen v jednom nebo dvou exemplářích. Sběratelé budou moci získat i zkušební nátisky, poukázky zemské banky království Českého a výjimečné neperforované bankovky z období Československé republiky (1918-1939).