Už jenom týden mají zájemci na to, aby podali přihlášku do akcelerátoru JIC STARCUBE. Tématem devátého běhu je kyberbezpečnost, internet věcí a propojení hardwaru se softwarem. Přihlásit se můžou projekty s originálním technologickým nápadem, které jej chtějí za pomoci akcelerátoru ověřit a smyspluplně naplánovat další růst. Až deset vybraných týmů se pak zařadí k firmám jako je Reservio, GINA Software nebo Kiwi.com, které v minulosti akcelerátor absolvovaly.
K přihlášení je potřeba vyplnit krátký dotazník, ke kterému zájemci najdou cestu na stránkách akcelerátoru. Ze všech přihlášek tým akcelerátoru vybere třicítku nejzajímavějších, se kterými si pak domluví skypové nebo osobní interview. Pro finální výběr bude rozhodující síla hlásícího se týmu a škálovatelnost nápadu. „Neočekáváme firmy s platícími zákazníky. Naopak, zajímají nás projekty v počátečních stádiích, kterým dva měsíce v našem akcelerátoru ukážou, jak službu nebo produkt dopilovat nebo jak správně tehcnologii uplatnit,“ popisuje očekávanou pokročilost finalistů manažerka JIC STARCUBE Hana Šudáková.
Alespoň dva zástupci každého přijatého týmu se pak do Brna sjede v půlce ledna. Během dvou měsíců projdou s experty témata spojená s právem, financemi, obchodem i marketingem. K dispozici budou mít nonstop otevřenou prototypovací dílnu FabLab Brno, stotisícový příspěvek na svůj pobyt v moravské metropoli i na služby, které při rozvíjení svého byznysu budou potřebovat. Sestava loňských technologických partnerů, kam patří AVAST, Honeywell, Konica Minolta, Microsoft a Y Soft je letos rozšířená o ŠKODA AUTO DigiLab. Jejich přidanou hodnotou je technologické know-how i zkušenost s globálním trhem, kterou jsou připraveni slibným týmům předat.
Silnou stránkou akcelerátoru je nabídka dlouhodobé péče ze strany JIC. Už v minulosti mohli absolventi JIC STARCUBE pokračovat ve svém rozvoji v dalších programech inovačního centra jako je JIC MASTER nebo JIC PLATINN. Mnohé firmy toho také využily – například softwarová firma Giriton se tři roky po ukončení akcelerátoru do JICu zase vrátila a čerpala další služby. A GINA Software, absolvent historicky prvního běhu akcelerátoru v roce 2010, prošel v dalších fázích svého vývoje hned několika návaznými programy, na JIC sídlí a stal se také vůbec první firmou přímo zainvestovanou z investičního nástroje centra JIC VENTURES.
Letos se tým akcelerátoru rozhodl spolupráci s nadějnými finalisty ještě zintenzivnit. Nejlepší projekty dostanou nabídku pokračovat v programu JIC STARCUBE Plus, ve kterém jim konzultanti JIC budou k dispozici dalších šest měsíců. „Pro některé startupy bývají první měsíce po opuštění akcelerátoru těžké – v programu se jim někdo denně věnuje a po skončení se musí postavit na vlastní nohy. Je to zdravý krok pro to, aby byly projekty životaschopné samy o sobě. Možnost průběžných konzultací ve volnějším režimu zajistí, aby poznatky z akcelerátoru mohly týmy skutečně co nejefektivněji zúročit také ve svém dalším fungování a přežily kritické měsíce před uvedením produktu na trh,“ uvádí ředitel JIC Petr Chládek.
Akceletátor se koná za podpory EEN a města Brna. Přihlášky jsou na
JIC STARCUBE akcelerátor www.starcube.cz
JIC STARCUBE je nejdéle fungující český akcelerátor. Od roku 2010 do něj vstoupilo už přes 80 startupů. Týmy procházejí dříve třemi a nyní dvěma měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojením na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINA, Reservio nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi.com.
(tz)